turkeys-fans.forumgratuit.ro
turkeys-fans.forumgratuit.ro
turkeys-fans.forumgratuit.ro
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
turkeys-fans.forumgratuit.ro

seriale si filme turcesti ,coreene si telenouvele
 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

Distribuiţi | 
 

 Regii si Reginele Romaniei

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul
AutorMesaj
utzy
utzy
Administrator
Administrator

Mesaje : 52510
Data de inscriere : 10/11/2011
Varsta : 56

Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Regii si Reginele Romaniei    Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 8 EmptyMier Iul 03, 2013 10:09 am

Regele Carol I al României, Regina Maria a Romaniei, Regina Elisabeta a României. Carmen Sylva şi Regele Ferdinand I.

Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 8 1044824_392206804218687_1661920423_n
Sus In jos
utzy
utzy
Administrator
Administrator

Mesaje : 52510
Data de inscriere : 10/11/2011
Varsta : 56

Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Regii si Reginele Romaniei    Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 8 EmptyMier Iul 03, 2013 10:19 am

Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 8 1011958_391903404249027_1524096534_n

Regina Maria a Romaniei, Carmen Sylva şi Regele Carol I al României.


Sus In jos
utzy
utzy
Administrator
Administrator

Mesaje : 52510
Data de inscriere : 10/11/2011
Varsta : 56

Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Regii si Reginele Romaniei    Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 8 EmptyMier Iul 03, 2013 10:24 am

Regina Maria a Romaniei, Regele Carol I al României, Regina Elisabeta a României. Carmen Sylva şi Ferdinand of Romania.

Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 8 1017359_391792587593442_462320973_n
Sus In jos
utzy
utzy
Administrator
Administrator

Mesaje : 52510
Data de inscriere : 10/11/2011
Varsta : 56

Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Regii si Reginele Romaniei    Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 8 EmptyDum Iul 07, 2013 10:46 am

Trăsura folosită la încoronarea regilor României Reîntregite

Trăsura a fost comandată la Berlin și a fost folosită la încoronarea regilor Ferdinand şi Maria la Alba Iulia în 1922. Ulterior a servit la primirea unor oficialităţi străine. Aceasta a fost în uz şi pe perioada domniei regilor Carol al II lea şi Mihai I. Pe bandoul roţilor, este inscripţionat numele firmei germane Continental. Trăsura era trasă de 6 cai.


Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 8 1011970_393439937428707_55543134_n
Sus In jos
utzy
utzy
Administrator
Administrator

Mesaje : 52510
Data de inscriere : 10/11/2011
Varsta : 56

Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Regii si Reginele Romaniei    Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 8 EmptyDum Iul 07, 2013 10:48 am


Mantia Regelui Ferdinand

Regele Ferdinand a fost primul rege al României care a preferat la încoronare, mantia regală, în timp ce înaintaşul lui, Regele Carol I, s-a încoronat în uniformă de general.

Concepţia artistică aparţine pictorului Curţii regale, Costin Petrescu şi a fost realizată în ateliere vieneze. Este o piesă unicat, executată la comanda regelui Ferdinand, cu ocazia încoronării de la Alba Iulia, din 15 octombrie 1922. Mantia a fost inspirată din costumul de gală al domnitorilor români din Evul Mediu.

Mantia regală a regelui Ferdinand I este confecţionată dintr-o ţesătură de mătase roşu regal, lungă până la glezne, ornamentată cu fir de aur (brocat), cu un guler mare de hermină, tivită pe margini tot cu hermină. Bordura din faţă şi gulerul semioval, cu bordură brodată pe fond de catifea bej, completată spre interior şi pe latura din faţă cu bordură brodată cu fir de aur pe fond bordo, se continuă cu şapte motive, însemne heraldice ale României unificate: stema Munteniei, a Moldovei, a Dobrogei, stema familiei de Hohenzollern, a Olteniei şi Banatului, a Transilvaniei şi, din nou, a Munteniei. Pe toată suprafaţa, sunt presărate motive circulare brodate cu crucea ordinului ,,Mihai Viteazul”. Încheiată la gât cu două paftale circulare din argint aurit, şi două grupuri de câte şase aplicaţii brodate cu fir, terminate la capetele interioare cu ciucure.

Sursa foto si text : Muzeul Peles


Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 8 935811_393360590769975_1477006102_n
Sus In jos
utzy
utzy
Administrator
Administrator

Mesaje : 52510
Data de inscriere : 10/11/2011
Varsta : 56

Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Regii si Reginele Romaniei    Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 8 EmptyDum Iul 07, 2013 10:49 am

Sceptrul purtat de regele Ferdinand I la încoronarea de la Alba Iulia

În ziua de 10 mai 1920, 6 fete de la orfelinatul Radu-Vodă i-au oferit regelui Ferdinand I al României un buzdugan /sceptru din aur. Arma, împodobită cu pietre prețioase, a fost cumpărată prin subscripție publică și marcată cu inscripția: "Regelui Ferdinand I, regele tuturor românilor dându-i-se acest buzdugan de către poporul său ca răsplată pentru vrednicia și buna conducere a țării în anii 1916-1919". Regele Ferdinand a precizat ca primește emoționat "darul", care a fost purtat în trecut și de voievozii Țărilor Române Pe acest buzdugan, în partea superioară, sunt reprezentate patru statuete de țărănci în costume naționale. Ele reprezintă Regatul Vechi, Transilvania, Basarabia și Bucovina. În vârf se regăsește capul unei acvilei.


Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 8 998340_393341427438558_1531320425_n
Sus In jos
utzy
utzy
Administrator
Administrator

Mesaje : 52510
Data de inscriere : 10/11/2011
Varsta : 56

Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Regii si Reginele Romaniei    Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 8 EmptyDum Iul 07, 2013 10:50 am

Principesa Mărioara (1870-1874), singurul copil al Principelui Carol şi a Principesei Elisabeta

Era alintata de parinti cu numele de "Itty".La Palatul Elisabeta se gaseste o piesa de mobilier, sculptata in stilul romanesc al anilor 1880, care adaposteste chipul in ghips al micutei principese. Se spune ca, inainte de a muri, Itty i-a spus Reginei: "Mama, as vrea sa calaresc odata pe o stea".


Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 8 1044378_393260014113366_126879419_n
Sus In jos
utzy
utzy
Administrator
Administrator

Mesaje : 52510
Data de inscriere : 10/11/2011
Varsta : 56

Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Regii si Reginele Romaniei    Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 8 EmptyDum Iul 07, 2013 10:53 am

Familia regală și princiară la Mamaia în 1914

Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 8 1052725_393048084134559_1741639183_o
Sus In jos
utzy
utzy
Administrator
Administrator

Mesaje : 52510
Data de inscriere : 10/11/2011
Varsta : 56

Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Regii si Reginele Romaniei    Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 8 EmptyDum Iul 07, 2013 10:55 am

Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 8 1016742_393001557472545_640956918_n


Columna lui Traian

Construită de arhitectul Apolodor din Damasc (60-129(?) d.Hr.), aceasta fost inaugurată la 12 mai 113 d.Hr. în Forul lui Traian la Roma, situată în spatele clădirii Basilica Ulpia şi între cele două biblioteci (Bibliotheca Ulpia sau Bibliotheca Traiani). Ea a fost sculptată în marmură de Luni (Carara) şi înălţată pe un piedestal decorat la colţuri cu vulturi purtând festoni şi, pe suprafeţele postamentului, arme dace în basorelief, în timp ce o coroană de laur serveşte de tor (mulură rotundă cu profilul convex situată la baza coloanei). Acest monument este singurul bine păstrat în Forul luiTraian, în mijlocul unui câmp de ruine. Columna nu este numai o cronică figurată pentru imortalizarea războaielor dintre Romani şi Daci (în 101-102 şi 105-106 d.Hr.), ea a devenit de asemenea mormântul împăratului, după moartea lui Traian în 117 d.Hr., fiindu-i depusă cenuşa într-o urnă de aur ce era amplasată într-o încăpere sepulcrală special amenajată într-un vestibul al acesteia.

Într-un cartuş purtat de două Victorii se poate citi astfel:
"Senatul şi poporul roman Împăratului Caesar,
fiul divinului Nerva, Nerva Traian Augustul,
germanicul, dacicul, mare pontif, învestit pentru a
XVIIa oară cu puterea de tribun,
aclamat de şase ori imperator, consul pentru
a VIa oară, părinte al patriei, pentru a se arăta cât de
înalt era muntele şi locul săpat cu eforturi atât de mari."
Sus In jos
utzy
utzy
Administrator
Administrator

Mesaje : 52510
Data de inscriere : 10/11/2011
Varsta : 56

Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Regii si Reginele Romaniei    Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 8 EmptyDum Iul 07, 2013 10:56 am

Principesa Ileana în Balcicul românesc

Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 8 1000843_392989484140419_706932761_n
Sus In jos
utzy
utzy
Administrator
Administrator

Mesaje : 52510
Data de inscriere : 10/11/2011
Varsta : 56

Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Regii si Reginele Romaniei    Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 8 EmptyDum Iul 07, 2013 10:57 am

Fragment din testamentul Reginei Maria

„Țării mele și Poporului meu,
Când veți ceti aceste slove, Poporul meu, eu voi fi trecut pragul Tăcerii veșnice, care rămâne pentru noi o mare taină. Și totuși, din marea dragoste ce ți-am purtat-o, aș dori ca vocea mea să te mai ajungă încă odată, chiar de dincolo de liniștea mormântului. [...] Eu am ajuns la capătul drumului meu. Dar înainte de a tăcea pentru veșnicie vreau să-mi ridic, pentru ultima dată, mâinile pentru o binecuvântare..
Te binecuvântez, iubită Românie, țara bucuriilor și durerilor mele, frumoasă țară, care ai trăit în inima mea și ale cărei cărări le-am cunoscut toate. Frumoasă țară pe care am văzut-o întregită, a cărei soartă mi-a fost îngăduit să o văd împlinită. Fii tu veșnic îmbelșugată, fii tu mare și plină de cinste, să stai veșnic falnică printre națiuni, să fii cinstită, iubită și pricepută.
Am credința ca v'am priceput: n'am judecat, am iubit...”


Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 8 1012166_392860004153367_1862862424_n
Sus In jos
utzy
utzy
Administrator
Administrator

Mesaje : 52510
Data de inscriere : 10/11/2011
Varsta : 56

Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Regii si Reginele Romaniei    Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 8 EmptyVin Iul 19, 2013 9:17 am

Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 8 993306_397750686997632_1697532732_n

Caseta cu inima Reginei Maria

În 1933, prin testament, Regina Maria a cerut ca, după moartea sa, inima să-i fie îmbălsămată şi depusă la Balcic, în palatul de acolo, care i-a fost atât de drag.

Dorința reginei Maria a fost îndeplinită în 1938, când, după decesul survenit în data de 18 iulie, inima sa a fost pusă într-o casetă de argint şi învelită într-un steag dublu, pe de o parte drapelul României, pe de alta steagul Marii Britanii.

La rândul lor, acestea au fost puse într-o altă casetă, din argint aurit şi cu ornamente din pietre preţioase, primită în dar la căsătorie în anul 1893, “de la Doamnele române”. Ulterior, la capătul unei călătorii cu vechiul bric “Mircea”, întregul ansamblu a fost depus cu toate onorurile la reședința Reginei Maria din Balcic.

Inima Reginei Maria, expusă la Castelul Peleș. Vezi de cândDupă pierderea Cadrilaterului, şi implicit a Balcicului, Principesa Ileana a ordonat ca la Bran să se construiască o capelă, “Inima Reginei Maria”, unde au fost depuse casetele cu inima, într-un sarcofag de marmură.

Însă în 1968, capela a fost profanată de comunişti. Inima Reginei a fost dusă, împreună cu casetele, la Muzeul Naţional de Istorie a României.
Sus In jos
utzy
utzy
Administrator
Administrator

Mesaje : 52510
Data de inscriere : 10/11/2011
Varsta : 56

Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Regii si Reginele Romaniei    Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 8 EmptyVin Iul 19, 2013 9:28 am

Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 8 559073_397584680347566_2141605335_n


Pe 18 iulie 1913 începe Conferința de la București ca urmare a celui de-al doilea război balcanic.

În conformitate cu prevederile tratatului de pace, Bulgaria ceda României porțiunea cunoscută ca Dobrogea de Sud (Cadrilaterul), de la vest de Tutrakan (Turtucaia) până la malul vestic al Mării Negre, la sud de Kranevo (Ecrene). Cadrilaterul avea o suprafață de aproximativ 6.960 km², o populație de circa 286.000 de locuitori și includea fortăreața Silistra și orașele Turtucaia (port la Dunăre) și Balcic (port la Marea Neagră).

În plus, Bulgaria se obliga să distrugă toate fortărețele existente și să nu construiască altele la Ruse ori la Șumen, sau în orice altă locație dintre aceste două puncte, sau pe o rază de 20 km în jurul Balcicului.




Sus In jos
utzy
utzy
Administrator
Administrator

Mesaje : 52510
Data de inscriere : 10/11/2011
Varsta : 56

Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Regii si Reginele Romaniei    Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 8 EmptyVin Iul 19, 2013 9:30 am

Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 8 1004619_10151687305298592_1509276497_n

Se implinesc 75 de ani de la moartea Reginei Maria. Langa inima ei nu se afla nici o lumina aprinsa...
Sa ne rugam si sa aprindem o lumanare, cu recunostiinta si iubire, sa fim impreuna o mare inima de lumina pentru Regina Romaniei.

‘Te binecuvântez, iubită Romanie, patria bucuriei şi durerii mele, frumoasă Ţară care ai trăit în inima mea. Minunată Ţară pe care am văzut-o îndoită, al cărui vis de veacuri l-am visat şi eu, şi mi-a fost îngăduit să-l văd îndeplinit… Dacă toate cele frumoase vă vor aminti de mine, voi fi pe deplin răsplătită pentru dragostea ce v-am purtat-o, căci pentru mine frumosul a fost un crez’.
Regina Maria
Sus In jos
utzy
utzy
Administrator
Administrator

Mesaje : 52510
Data de inscriere : 10/11/2011
Varsta : 56

Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Regii si Reginele Romaniei    Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 8 EmptyVin Iul 19, 2013 10:45 am

Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 8 995732_612101795488947_631362940_n

Regina Maria
Sus In jos
utzy
utzy
Administrator
Administrator

Mesaje : 52510
Data de inscriere : 10/11/2011
Varsta : 56

Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Regii si Reginele Romaniei    Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 8 EmptyLun Iul 22, 2013 1:37 pm

Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 8 15980_607570205955067_1428095742_n

18 iulie 2013
În acestă zi, în care îi aducem un omagiu Reginei Maria a României, supranumită "Regina Inimilor", vă recomandăm îndrăgitul volum "Poveştile Reginei Maria a României", dar şi Caietul Regal cu chipul Majestăţii Sale.

Sus In jos
utzy
utzy
Administrator
Administrator

Mesaje : 52510
Data de inscriere : 10/11/2011
Varsta : 56

Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Regii si Reginele Romaniei    Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 8 EmptyJoi Iul 25, 2013 10:02 am

Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 8 1016365_536168399764484_1220834566_n


Ferdinand I, Regele Loial

Articol de Aurel V. Zgheran

An cu an curge torentul timpului, de când, pe 20 iulie 1927, fruntea liniştită a Regelui Ferdinand I al României s-a îngemănat cu fruntea veşniciei. Istoria nu zâmbeşte la viaţa fiecăruia, mai cu seamă la a celor care azi o bruschează, nici nu plânge la asfinţitul tuturor! Istoria e cea mai oarbă şi neştiutoare să-i apere pe acei care nu atrag dragostea de ţară, ci încearcă să o smulgă cu sila.

Se vede cât e de bun un conducător de ţară, atunci când simte că poporul ar vrea să ia fiecare un bob din iubirea lui, nu când conducătorul nu este iubit, şi poporul îi cere chiar să plece iar el rămâne ca o piatră mare şi greu de urnit! Ce simt azi preşedinţii României, peste o republică neconsfinţită niciodată de popor, deasupra unei monarhii constituţionale înlăturate tiranic, prin actul forţei şi mişeliei? Ce simt azi preşedinţii României suprapuşi unui monarh neabdicat legal, ci prin aceleaşi mijloace ale tiraniei? Ce simte un preşedinte care în disperarea unui popor ce nu-l vrea, rămâne prins de putere, ca o bălărie care-şi desface şi prinde ghearele rădăcinilor înăduşind planta roditoare?!

Suveranii României au simţit dintotdeauna dragostea poporului român crescând pe măsură ce anii lor de domnie se revărsau în vadurile istoriei, fără să împingă ura şi paroxismul, ca să-şi netezească drumul cu umbra disperării şi renunţării la luptă a neamului ţării sale.

La doar două zile distanţă între două comemorări (întâi a Reginei Maria, pe 18 iulie, apoi a soţului reginei, Regele Ferdinand I, pe 20 iulie) trebuie să izbutim să ridicăm de pe ochii istoriei vălul uitării şi să aşezăm vălul iubirii. Regele Ferdinand I, nedrept şi pretimpuriu, la numai şaizeci şi doi de ani, pe 20 iulie 1927 a fost aşezat dincolo de zăbranicul timpului, spre a coborî în necropola regală a bisericii episcopale de la Curtea de Argeş şi a urca în viaţa istoriei. Împietresc vorbele cele urcate deasupra şoaptei de dincolo de lespedea de peste el, astăzi, aproape de asfinţitul unui veac. Şoaptele acestea spun despre fapte, încet şi adevărat. Vorbele tari de azi, nu triumfă cât ale blândului Rege, al cărui gând a fost o împărtăşire a simţurilor româneşti, fără a avea în spinarea cuvintelor încălecate de interese, ură, incultură, minciună, trădare.

Din timpul domniei Regelui Ferdinand I, istoria scoate la lumină mai presus de toate, două momente cruciale pentru ţara căreia i-a fost suveran: participarea oastei române, eroice şi jertfitoare la Primul Război Mondial şi Marea Unire.

Intrarea în război, în 1916, alături de Aliaţi, a României, îi va aduce pe dreptate, regelui, un renume nu mai prejos de vredniciile predecesorului suveran, întâiul rege al României, Carol I. Ferdinand „cel Loial!” - numele acesta nu e o urmă a slăvilor lăsate din vremea sa, unei istorii încovoiate de ode, ci un argument al supunerii legăturilor sufleteşti, interesului ţării căreia i-a fost monarh. Deşi născut german, Regele Ferdinand a luptat împotriva ţării sale natale, rămânând în dorinţa de victorie a ţării pe care a cârmuit-o, nu s-a schimbat de partea cedărilor îndrumate de stări sufleteşti.

A fost numit şi „Întregitorul”, pentru rolul avut în toate momentele decisive care au premers „marelui ceas al luminii”, cum e creionat evenimentul în presa vremii, ceasul împlinirii visului naţional al Marii Uniri din 1918, an clăditor al prerogativelor de rege al tuturor românilor, rang instituit la 15 octombrie 1922, la Alba Iulia.

Domnia Regelui Ferdinand I a fost curmată de boală, dar gloria l-a urmat şi i-a oţelit numele, ca să biruie oricăror încordări. Câtă vreme România a fost, şi atunci când va fi întreagă la loc, numele regelui îi consolidează integritatea.

Nici cele mai rugătoare mâini întinse la cer nu pot rechema timpul, nici cele mai îndurerate lacrimi nu pot stoarce timpului măcar o clipă în plus, nici cele mai disperate bătăi ale imimii nu pot întoarce din drum greşeala. Tăria unui popor e aceea de a învăţa din pierderi şi de a-şi comemora eroii. Moartea Regelui Ferdinand I a fost plânsă de întreg poporul. Azi, poporul român îşi plânge tot mai stins propriile dezamăgiri. Nădejdea lui e împietrită pe tapetul istoriei, în chipurile Majestăţii Sale Regelui Mihai, Dinastiei Române, Casei Regale a României, iar salvarea în zilele noastre de azi e singură şi neîndoielnică, la acestea!

Slabele mijloace de revenire a ţării la o viaţă civilizată, fără revenirea la monarhia constituţională nu fac decât să ducă la o aşteptare senină, alunecată în tiranie!

În lacrima vărsată amintirii Regelui Loial, Regelui Reîntregirii, Ferdinand I al României, se înmulţesc lacrimile aşteptării neamului românesc de a trăi iarăşi într-o ţară cârmuită de urmaşii luminoşi ai marelui Rege, Majestatea Sa Regele Mihai, Alteţa sa Regală Principesa Moştenitoare Margareta a României, şi în continuare urmaşii dinastici la Tronul României!
Sus In jos
utzy
utzy
Administrator
Administrator

Mesaje : 52510
Data de inscriere : 10/11/2011
Varsta : 56

Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Regii si Reginele Romaniei    Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 8 EmptyVin Aug 16, 2013 4:26 pm

Sus In jos
utzy
utzy
Administrator
Administrator

Mesaje : 52510
Data de inscriere : 10/11/2011
Varsta : 56

Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Regii si Reginele Romaniei    Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 8 EmptyVin Aug 16, 2013 6:30 pm

Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 8 1148901_10151745475743592_1438151368_n

26 iulie 1931 - Regina Maria alaturi de fiicele sale (Printesa Elisabeta a Greciei si Regina Maria a Iugoslaviei) la casatoria Principesei Ileana cu Arhiducele Anton de Habsburg.
Sus In jos
utzy
utzy
Administrator
Administrator

Mesaje : 52510
Data de inscriere : 10/11/2011
Varsta : 56

Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Regii si Reginele Romaniei    Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 8 EmptyVin Aug 16, 2013 6:31 pm

Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 8 1187275_10151744469438592_1373397060_n

Queen Marie of Romania
Sus In jos
utzy
utzy
Administrator
Administrator

Mesaje : 52510
Data de inscriere : 10/11/2011
Varsta : 56

Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Regii si Reginele Romaniei    Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 8 EmptyMar Sept 17, 2013 8:52 am

Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 8 1234189_558503270864330_1822146440_n


TVR1: "Ana a României. Portretul Reginei la 90 de ani"

Miercuri seară, de la ora 21.55, TVR 1 difuzează o ediție specială Ora Regelui, în cadrul căreia telespectatorii pot urmări documentarul "Ana a Romaniei. Portretul Reginei la 90 de ani", realizat de Marilena Rotaru. Emisiunea poate fi văzută şi online, pe www.tvrplus.ro.

La 18 septembrie 1923, în al XVI-lea arondisment al Parisului, s-a născut Principesa Anne de Bourbon-Parma, devenită, prin căsătoria în exil cu Regele Mihai, la 10 iunie 1948, Regina Ana a României. A copilărit în Franţa, iar, după izbucnirea războiului, în 1939, la șaisprezece ani, a plecat împreună cu familia în Spania şi în Statele Unite ale Americii, viaţa ei fiind una atipică pentru o principesă.

La New York a studiat pictura şi, pentru a-şi câştiga existenţa, a lucrat ca vânzătoare într-un magazin. La nouăsprezece ani s-a înrolat voluntar în armata franceză. A fost împreună cu regimentul ei în Algeria, Maroc, Italia, Luxemburg şi Germania, până la sfârşitul războiului, fiind decorată cu "Crucea de război" a Franţei. Alături de Regele Mihai, Regina Ana a trăit şi cei 50 de ani de exil, timp în care nu a renunţat să clădească Familia Regală a României şi, aşa cum ea însăşi mărturiseşte, „să se identifice cu sufletul țării”.

„Regina Ana împlineşte astăzi 90 de ani. Nicio soţie de rege sau de domnitor român nu a mai atins o asemenea longevitate. Frumuseţea este atât a numărului, cât şi a faptului că Regina Ana nu a adăugat ani vieţii, ci a dat viaţă anilor. Alături de Regele Mihai, Regina Ana este purtătoarea Coroanei Române, care a dat identitatea şi prosperitatea Regatului Român”, declară realizatoarea Marilena Rotaru, cea care şi-a dedicat cea mai mare parte a carierei sale reflectării vieţii şi activităţii Familiei Regale a României.

http://www.tvr.ro/regina-ana-a-romaniei-la-90-de-ani-intr-o-editie-speciala-ora-regelui_4714.html#view
Sus In jos
utzy
utzy
Administrator
Administrator

Mesaje : 52510
Data de inscriere : 10/11/2011
Varsta : 56

Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Regii si Reginele Romaniei    Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 8 EmptyMar Sept 17, 2013 8:53 am

Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 8 558203_558165334231457_838695138_n
Sus In jos
utzy
utzy
Administrator
Administrator

Mesaje : 52510
Data de inscriere : 10/11/2011
Varsta : 56

Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Regii si Reginele Romaniei    Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 8 EmptySam Oct 26, 2013 9:23 pm

25 octombrie 1921 - S-a născut Regele Mihai I al României.

Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 8 1383086_418479614920085_1536407988_n
Sus In jos
utzy
utzy
Administrator
Administrator

Mesaje : 52510
Data de inscriere : 10/11/2011
Varsta : 56

Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Regii si Reginele Romaniei    Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 8 EmptySam Noi 02, 2013 8:03 pm



Ultima editare efectuata de catre utzy in Vin Noi 08, 2013 11:16 am, editata de 1 ori
Sus In jos
utzy
utzy
Administrator
Administrator

Mesaje : 52510
Data de inscriere : 10/11/2011
Varsta : 56

Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Regii si Reginele Romaniei    Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 8 EmptyVin Noi 08, 2013 11:10 am

La Mulţi Ani, Majestate
Regele Mihai îşi sărbătorește onomastica și ziua de naştere alături de simpli cetăţeni

Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 8 1383893133regee

Porţile Palatului Elisabeta s-au deschis vineri pentru toţi cei care doresc să îi ureze „La mulţi ani” Regelui Mihai, cu ocazia zilei de naştere şi a onomasticii.

"În ziua de vineri, 8 noiembrie 2013, la ora 10, Regele Mihai I deschide porțile Palatului Elisabeta tuturor celor care doresc să-i ureze la mulți ani cu ocazia zilei de naștere și a zilei onomastice. Majestatea Sa împlinește 92 de ani în ziua de 25 octombrie 2013, iar în ziua Sfinților Mihail și Gavriil sărbătorește public ziua de naștere, împreună cu cea onomastică. Români din toată țara și din Basarabia sunt așteptați cu plăcere la Palatul Elisabeta. La ora 11, Majestatea Sa va ieși în balconul palatului, pentru a saluta participanții. Cu ocazia evenimentului va avea loc, timp de trei sferturi de oră, un concert în grădina palatului. Intrarea este liberă, fără invitații", preciza recent biroul de presă al Majestăţii Sale.

Joi, Regele Mihai a oferit un dejun festiv cu această ocazie, la care au fost invitaţi politicieni şi ambasadori.

Majestatea Sa a împlinit pe 25 octombrie 92 de ani.


http://www.cotidianul.ro/regele-mihai-isi-sarbatoreste-onomastica-si-ziua-de-nastere-alaturi-de-simpli-cetateni-226081/
Sus In jos

Continut sponsorizat



Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Regii si Reginele Romaniei    Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 8 Empty

Sus In jos
 

Regii si Reginele Romaniei

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 8 din 10Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
turkeys-fans.forumgratuit.ro  :: Diverse :: Cafenea-Non-Stop-