turkeys-fans.forumgratuit.ro
turkeys-fans.forumgratuit.ro
turkeys-fans.forumgratuit.ro
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
turkeys-fans.forumgratuit.ro

seriale si filme turcesti ,coreene si telenouvele
 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

Distribuiţi | 
 

 Regii si Reginele Romaniei

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul
AutorMesaj
utzy
utzy
Administrator
Administrator

Mesaje : 52510
Data de inscriere : 10/11/2011
Varsta : 56

Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Regii si Reginele Romaniei    Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 6 EmptyMar Ian 29, 2013 10:44 pm

Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 6 385204_10151348944098592_843630163_n
Sus In jos
IzaB
IzaB
Administrator
Administrator

Mesaje : 8965
Data de inscriere : 15/04/2012
Varsta : 39

Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Regii si Reginele Romaniei    Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 6 EmptyMier Ian 30, 2013 9:48 pm

ce imagini frumoase si rare cu un parfum aparte.....parfumul altei epoci....

034 034 034
Sus In jos
utzy
utzy
Administrator
Administrator

Mesaje : 52510
Data de inscriere : 10/11/2011
Varsta : 56

Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Regii si Reginele Romaniei    Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 6 EmptySam Feb 02, 2013 7:36 pm

IzaB a scris:
ce imagini frumoase si rare cu un parfum aparte.....parfumul altei epoci....

034 034 034

034 037
Sus In jos
utzy
utzy
Administrator
Administrator

Mesaje : 52510
Data de inscriere : 10/11/2011
Varsta : 56

Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Regii si Reginele Romaniei    Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 6 EmptySam Feb 02, 2013 7:38 pm

Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 6 Carol11

“În clipa în care am pus piciorul pe acest pământ sfânt, am şi devenit român. Cetăţean astăzi, iar mâine soldat de va fi nevoie, eu voi împărtăşi cu românii şi soarta cea bună, şi soarta cea rea“.

Cuvintele Principelui Carol de Hohenzollern-Sigmaringen, notate în 10 Mai 1866, la învestitura din Parlament, au fost legământ de viaţă. S-a ţinut cu stricteţe de cuvânt. Şi avea să devină primul Rege al României, după ce a ridicat ţara la rang de Regat prin meritocraţie.

A luptat în război pentru recunoaşterea României ca stat independent. A luptat chiar în prima linie, însufleţindu-şi ostirea şi a împărtăşit cu ea condiţiile cele mai vitrege ale frontului. În acel Război al Independenţei a fost momentul de glorie maximală a României pe plan extern.

A refuzat cu graţie ajutorul militar oferit de Marele Duce Nicolae, ştiind că ajutorul rusesc înseamnă ocupaţie. A acceptat tranzitul trupelor ţariste doar după semnarea Convenţiei româno-ruse, din 4 aprilie 1877, prin care partea rusă se obliga să respecte “integritatea existentă” şi “drepturile politice”.

Ducele a încercat să-i impună Principelui nostru comanda rusească: “O să fie greu să asculţi de porunca unui general rus”, i-a spus Marele Duce. Iar Principele Carol i-a răspuns: “Fără îndoială. Eu oastea mea n-o las din mână. Şi dacă eu nu pot asculta de porunca unui general rus, zece generali ruşi pot să asculte foarte bine de porunca mea!”.

Când ruşii au fost în pericol de a fi învinşi, însuşi ţarul Alexandru al II-lea i-a cerut ajutor Principelui Carol, care a condus “tabăra Plevnei”, adică trupele româno-ruse reunite în număr de 120,000. Victoria finală asupra lui Osman Paşa s-a datorat comenzii militare române.

România a condus Rusia, moment a cărui glorie nu o mai egalează decât comanda militară a Vienei atribuită tânărului locotenent Iuliu Maniu şi intrarea triumfală a Regelui Ferdinand I, în 1919, la Budapesta eliberată de sub ocupaţia comuniştilor lui Kuhn Bela.

Momentele de măreţie ale României ţin de monarhie.

Când Principele Carol a ajuns în Bucureşti, mulţimea îl aclama entuziastă, trăsura mergea la pas şi era potopită cu flori: aşa cum avea să se întâmple peste 100 şi ceva de ani, pe acelaşi traseu, la vizita pascală a M.S. Regelui Mihai din 1992.

Mulţimea vuia, clopotele băteau, tunurile bubuiau cu onor. Era 10 Mai 1877. Ziua în care Principele Carol a proclamat Independenţa de Stat a României, în Parlamentul din Dealul Mitropoliei, unde a fost întâmpinat de mitropolit şi de arhierei înveşmântaţi de sărbătoare.

În Proclamaţia sa, Principele a pus accentul asupra Armatei:

“Multe greutăţi, multe nevoi am avut de biruit. De şase luni încoace s-au petrecut lucruri mari şi hotărâtoare. Locul meu, în împrejurări aşa de grele, era în fruntea oastei, care apăra moşia românească, onoarea şi neatârnarea ei. Ştie ţara întreagă cum şi-a făcut oastea datoria sa, cum a dus în plinire toată nădejdea pusă într-însa, adeverind şi nestrămutata mea încredere în oastea ţării. Sunt mândru că am fost în capul ei, pe când ea şi-a vărsat sângele pentru neatârnarea scumpei noastre patrii. Dumnezeu să binecuvânteze România cea neatârnată şi de-a pururi să întărească viteaza noastră armată”.

Osman Paşa avea să se predea abia pe 28 noiembrie 1877, iar capitularea otomanilor avea să se producă pe 23 ianuarie 1878.

La 10 mai 1881 a fost încoronat Rege, după ce, la 14 martie, România fusese ridicată la rang de Regat. Nu şi-a ales aur pentru coroană, ci oţel dintr-unul din tunurile turcilor cucerite la Plevna. Temeinicie, dedicaţie şi austeritate.

Carol I a ctitorit România nu doar statal, ci şi instituţional. El a pus temelia modernităţii. Legislaţia, infrastructura, arhitectura, sistemul bancar au înflorit pe cât de fulminant, pe atât de temeinic. Românii au fost capabili de lucrătură nemţească sub domnia celui care a fost mai român decât românii de sânge.

A domnit 48 de ani. Singura şi ultima dată când sentimentele i-au fost altele decât raţiunea de stat a României, a murit de tristeţe, la 27 septembrie 1914. Era la începutul Primului Război Mondial şi el ar fi vrut să luptăm de partea Germaniei, pe când Guvernul şi opinia publică, de partea Antantei.

Regele Ferdinand I avea să ducă mai departe visul românesc, împlinit la 1 Decembrie 1918.


http://romaniaregala.wordpress.com/2013/02/02/istorie-realitate-viitorul-noastru-ca-popo/
Sus In jos
utzy
utzy
Administrator
Administrator

Mesaje : 52510
Data de inscriere : 10/11/2011
Varsta : 56

Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Regii si Reginele Romaniei    Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 6 EmptyLun Feb 04, 2013 6:41 pm

[b]Queen Marie of Romania
Coroana Reginei Maria a fost inspirata de o fresca a Manastirii Curtea de Arges

Coroana a fost realizată la Paris de către casa de bijuterii Falize, din aur transilvănean, dându-i astfel o simbolistică aparte. Proiectul coroanei în stil bizantin, decorată cu motive vegetale, a fost conceput de Costin Petrescu, având ca sursă de inspiraţie coroana doamnei Despina Miliţa, soţia lui Neagoe Basarab, de pe fresca Mănăstirii de la Curtea de Argeş, ţinând cont de dorinţa reginei Maria de a da o aură medievală înfăţişării sale.

Sursa: Stiati ca

ttp://stiati.ca/coroana-reginei-maria-a-fost-inspirata-de-o-fresca-a-manastirii-curtea-de-arges/


Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 6 65255_10151382731308592_1778445491_n
Sus In jos
utzy
utzy
Administrator
Administrator

Mesaje : 52510
Data de inscriere : 10/11/2011
Varsta : 56

Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Regii si Reginele Romaniei    Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 6 EmptyJoi Feb 07, 2013 11:33 pm

Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 6 529404_10151389456203592_2100388568_n
Sus In jos
utzy
utzy
Administrator
Administrator

Mesaje : 52510
Data de inscriere : 10/11/2011
Varsta : 56

Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Regii si Reginele Romaniei    Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 6 EmptyJoi Feb 07, 2013 11:35 pm

Queen Marie of Romania
Maria alaturi de tatal ei, Printul Alfred, duce de Edinburgh, si fratele ei Alfred jr.


Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 6 557578_10151389463013592_680180465_n
Sus In jos
utzy
utzy
Administrator
Administrator

Mesaje : 52510
Data de inscriere : 10/11/2011
Varsta : 56

Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Regii si Reginele Romaniei    Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 6 EmptyMier Feb 13, 2013 11:42 am

Pseudonimul Carmen Sylva al Reginei Elisabeta inseamna “cântul padurii”

Initial Principesa Elisabeta de Wied (Wied, redenumit Neuwied, fiind un mic principat in vestul Germaniei actuale), ajunsa regina a Romaniei in urma casatoriei cu regele Carol I Hohenzollern-Sigmaringen, a fost o patroana a artelor si fondatoare a mai multe institutii caritabile in Romania. A avut o inclinatie pentru scris, dezvaluindu-si talentul de a scrie poezii, eseuri si chiar proza inca de timpuriu. Talent pe care nu l-a facut uitat odata cu accederea in postura de regina de vreme ce si alte feţe nobile europene, precum regina Victoria a Angliei sau Sissi a Austro-Ungariei obisnuiau si ele sa scrie intr-un si pentru un cadru restrans.

Regina Elisabeta si-a publicat lucrarile atat in tara dar mai ales la edituri din strainatate, in special la Paris, dar a preferat sa foloseasca un pseudonim, devenit in timp celebru, anume Carmen Sylva. Originea acestuia se gaseste in expresia latina “carmen silvae” care inseamna tradus literal “cantecul padurii” sau adaptat “cântul padurii”. Iar pseudonimul nu a fost ales intamplator, expresia latina a fost preferata de catre regina tocmai pentru a marca legatura cu noul ei popor latin peste care a domnit alaturi de Carol I.

Mai mult de 50 de volume au fost scrise de Carmen Sylva in franceza, germana, engleza, romana, latina si greaca, limbi pe care le stapanea foarte bine, operele sale fiind romane, poeme, balade, drame, nuvele si povestiri romanesti, la acestea adaugandu-se traduceri in germana ale unor opere ale artistilor romani.


http://stiati.ca/pseudonim-carmen-sylva-regina-elisabeta/
Sus In jos
utzy
utzy
Administrator
Administrator

Mesaje : 52510
Data de inscriere : 10/11/2011
Varsta : 56

Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Regii si Reginele Romaniei    Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 6 EmptySam Feb 23, 2013 5:45 pm

Sus In jos
utzy
utzy
Administrator
Administrator

Mesaje : 52510
Data de inscriere : 10/11/2011
Varsta : 56

Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Regii si Reginele Romaniei    Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 6 EmptyVin Mar 08, 2013 9:26 am

Sus In jos
utzy
utzy
Administrator
Administrator

Mesaje : 52510
Data de inscriere : 10/11/2011
Varsta : 56

Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Regii si Reginele Romaniei    Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 6 EmptyVin Mar 08, 2013 9:26 am

Sus In jos
utzy
utzy
Administrator
Administrator

Mesaje : 52510
Data de inscriere : 10/11/2011
Varsta : 56

Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Regii si Reginele Romaniei    Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 6 EmptyVin Mar 08, 2013 9:26 am

Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 6 576174_584553078222780_404778257_n


Regina Ana a României
Sus In jos
utzy
utzy
Administrator
Administrator

Mesaje : 52510
Data de inscriere : 10/11/2011
Varsta : 56

Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Regii si Reginele Romaniei    Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 6 EmptyVin Mar 08, 2013 8:57 pm

Principesa Margareta, carte despre viata Regina Ana a României
http://goo.gl/ewwNg

EXCLUSIV Observator un interviu cu ASR, Principesa Margareta a României http://goo.gl/ewwNg

Nu am avut o copilărie convenţională, pentru că mama mea e...puţin rebelă şi are mult simţ al umorului.

Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 6 582253_534125693293799_1335104698_n
Sus In jos
utzy
utzy
Administrator
Administrator

Mesaje : 52510
Data de inscriere : 10/11/2011
Varsta : 56

Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Regii si Reginele Romaniei    Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 6 EmptyVin Mar 08, 2013 9:18 pm

Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 6 576111_10151449980378592_1002457887_n

,,Iubirea este cea mai mare problema in viata unei femei, si, cum de la inceputul lucrurilor se pare ca ea a fost aleasa de natura sa fie purtatoarea poverii, nici legile, nici morala sau exigentele societatii n-au fost vreodata in stare sa i-o rezolve.“
Regina Maria a Romaniei

"Love is the great problem in woman's life, and as from the beginning of things nature seems to have signaled her out to be the burden bearer, neither laws nor morals nor the exigencies of society have ever been able to solve that burning question for her."
Sus In jos
utzy
utzy
Administrator
Administrator

Mesaje : 52510
Data de inscriere : 10/11/2011
Varsta : 56

Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Regii si Reginele Romaniei    Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 6 EmptyVin Mar 08, 2013 9:20 pm

Sus In jos
utzy
utzy
Administrator
Administrator

Mesaje : 52510
Data de inscriere : 10/11/2011
Varsta : 56

Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Regii si Reginele Romaniei    Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 6 EmptyMar Mar 26, 2013 11:02 am

Astăzi, 26 martie, sărbătorim ziua de naştere a Alteţei Sale Regale Principesa Moştenitoare MARGARETA a României. LA MULŢI ANI!

Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 6 7351_553956774626443_401272564_n
Sus In jos
utzy
utzy
Administrator
Administrator

Mesaje : 52510
Data de inscriere : 10/11/2011
Varsta : 56

Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Regii si Reginele Romaniei    Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 6 EmptyMar Mar 26, 2013 11:06 am

Îndrăznim să visăm din nou la România Mare astăzi, în ziua în care Majestatea Sa Mihai I, Regele Românilor, împlineşte 91 de ani.

Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 6 47393_484478524907602_1673686039_n

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=484478524907602&set=a.474479679240820.104282.174582259230565&type=1&theater
Sus In jos
utzy
utzy
Administrator
Administrator

Mesaje : 52510
Data de inscriere : 10/11/2011
Varsta : 56

Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Regii si Reginele Romaniei    Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 6 EmptyMier Apr 10, 2013 10:15 am

Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 6 522117_579883175368826_1265901385_n

La 10 aprilie 1839 s-a nascut Carol I de Hohenzollern-Sigmaringen (la Sigmaringen), domnitorul Principatelor Unite Române, primul rege al României, membru şi preşedinte de onoare al Academiei Române din 15 septembrie 1867. Sub domnia sa de 48 ani, cea mai lungă din istoria ţării, România şi-a cucerit Independenţa de stat, a devenit monarhie constituţională şi s-au pus bazele consolidării statului român modern. Carol I este considerat de majoritatea istoricilor cel mai mare om de stat al României, căci regimul politic pe care l-a promovat a asigurat dezvoltarea ţării noastre pe o linie democratică şi demararea unui amplu proces de modernizare a statului.

Pe plan intern, Carol I a cultivat un climat de ordine, disciplină şi rigoare, a stăruit pentru modernizarea structurilor economice şi a fost un arbitru al vieţii politice. Suveranul a arătat preocupare pentru dezvoltarea învăţământului, a culturii, precum şi pentru formarea tinerei generaţii de intelectuali . Pe plan extern, a acţionat pentru afirmarea autonomiei şi întărirea prestigiului internaţional al statului. În timpul Războiului pentru Independenţă, Carol a avut cele mai importante merite în desfăşurarea operaţiunilor militare .

Cei 48 de ani de domnie a lui Carol I au marcat o etapă de mari progrese a României în plan economic, social, administrativ, politic, cultural. Sistemul de guvernare stabilit prin Constituţia din 1866 a introdus în ţara noastră regimul monarhiei constituţionale, care a evoluat pe o linie democratică.
Carol I a murit pe 27 septembrie 1914 la Castelul Peleş, la vârsta de 75 de ani, fiind înmormântat la Curtea de Argeş, în Biserica Episcopală, unde, după numai doi ani de la moartea sa, a fost înmormantată şi credincioasa lui soţie Elisabeta

http://enciclopediaromaniei.ro/wiki/Carol_I_de_Hohenzollern-Sigmaringen
Sus In jos
utzy
utzy
Administrator
Administrator

Mesaje : 52510
Data de inscriere : 10/11/2011
Varsta : 56

Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Regii si Reginele Romaniei    Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 6 EmptyMier Apr 10, 2013 10:18 am

10 aprilie 1839,ziua de nastere a Majestatii Sale Carol I, Rege al României

Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 6 Carol_I_of_Romania_king

Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 6 Carol_i_al_romaniei

Majestatea Sa Carol I, Rege al României, Principe de Hohenzollern-Sigmaringen, pe numele său complet Karl Eitel Friedrich Zephyrinus Ludwig von Hohenzollern-Sigmaringen — ( 10 aprilie 1839, Sigmaringen – 10 octombrie, 1914, Sinaia) a fost domnitorul, apoi regele României, care a condus Principatele Române şi, apoi România, după abdicarea lui Alexandru Ioan Cuza. Din 1867 a fost membru de onoare al Academiei Române, iar între 1879 şi 1914 a fost protector şi preşedinte de onoare al aceleiaşi instituţii.

În cei 48 de ani ai domniei sale (cea mai lungă domnie din istoria statelor româneşti), Carol I a obţinut independenţa ţării, căreia i-a şi crescut imens prestigiul, a redresat economia şi a pus bazele unei dinastii. A construit în munţii Carpaţi castelul Peleş, care a rămas şi acum una dintre cele mai vizitate atracţii turistice ale ţării. În perioada sa au fost construite primele universităţi, la Iaşi, respectiv Bucureşti. După războiul ruso-turc, România a câştigat Dobrogea, iar Carol a ordonat ridicarea primului pod peste Dunăre, între Feteşti şi Cernavodă, care să lege noua provincie de restul ţării.


http://supravietuitor.wordpress.com/2010/04/10/10-aprilie-1839ziua-de-nastere-a-majestatii-sale-carol-i-rege-al-romaniei/
Sus In jos
utzy
utzy
Administrator
Administrator

Mesaje : 52510
Data de inscriere : 10/11/2011
Varsta : 56

Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Regii si Reginele Romaniei    Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 6 EmptyVin Apr 12, 2013 11:34 am

Regalitatea la feminin: exemplul unor femei exceptionale

Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 6 Regina-Ana+Principesa-Margareta

Atât experiența mea în sociologie, drept internațional și științe politice*, cât și faptul că am fost binecuvântată să am în moștenirea familiei mele exemplul unor femei excepționale, care au jucat un rol influent în viața publică, au format convingerea mea fermă că femeile trebuie să joace în lumea de astăzi un rol extrem de important.

Străbunica mea, Regina Maria, regina consoartă a României intre 1914 si 1927, rămâne o figură foarte admirată și iubită. Eforturile sale umanitare și diplomatice pentru țara noastră în timpul Primului Război Mondial și ulterior, în 1919, la Conferința de Pace de la Paris, au câștigat aprecierea și afecțiunea întregii lumi .

Predecesoarea ei, Elisabeta, prima regină a României, pe lângă faptul că a fost o regină progresistă, a fost un autor internațional celebru și poetă, fiind cunoscută peste tot în Europa, sub pseudonimul Carmen Sylva. A publicat peste 53 de volume, în șapte limbi europene, a înființat instituții pentru săraci, școli, spitale, cantine, sanatorii, școli de gătit și creșe, a luptat pentru respectarea legilor sanitare.

Bunica mea, regina Elena a României, a jucat un un rol luminos, chiar dacă discret, în istoria întunecată a României din secolul 20.[...]. Ea a fost un sprijin constant al forțelor democratice din România în perioada cuprinsă între 1940 și 1947.[...] În fața tiraniei a nazismului, ea a afișat cu hotărâre un caracter puternic, urmărind ceea ce știa a fi drept și bun.[...]

Și astăzi, mama mea, Regina Ana, este o amintire vie că, în fața pericolului, femeile se pregătesc și sunt gata să lupte pentru o cauză nobilă – aceea a libertății și a democrației. Regina Ana a fost locotenent în armata franceză, a luptat în al doilea război mondial conducând o ambulanță, ca asistentă medicală militară, și a fost distinsă cu Croix de Guerre de către Franța pentru serviciul ei.[...]

Capacitatea noastră de a purta de grijă este punctul nostru forte. Ori de câte ori lovește un dezastru, femeile se dovedesc a fi cele in care poti avea încredere pentru a reconstrui rapid și eficient rețelele de resurse necesare pentru ca o comunitate să prospere.[...]


http://danghenea.wordpress.com/2013/04/11/regalitatea-la-feminin/
Sus In jos
IzaB
IzaB
Administrator
Administrator

Mesaje : 8965
Data de inscriere : 15/04/2012
Varsta : 39

Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Regii si Reginele Romaniei    Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 6 EmptyVin Apr 12, 2013 8:24 pm

multumim utzy pentru pretioasele informatii.....

034 034 034
Sus In jos
utzy
utzy
Administrator
Administrator

Mesaje : 52510
Data de inscriere : 10/11/2011
Varsta : 56

Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Regii si Reginele Romaniei    Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 6 EmptySam Mai 11, 2013 6:17 pm

Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 6 Povestile-regilor-romaniei-in-editii-speciale-dedicate-zilei-regalitatii
Sus In jos
utzy
utzy
Administrator
Administrator

Mesaje : 52510
Data de inscriere : 10/11/2011
Varsta : 56

Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Regii si Reginele Romaniei    Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 6 EmptyJoi Mai 23, 2013 10:38 am

Nunta Regelui Mihai I și a Principesei Ana de Bourbon-Parma, Tatoi-Grecia, 10 iunie 1948

Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 6 482534_612845958728508_135413049_n
Sus In jos
utzy
utzy
Administrator
Administrator

Mesaje : 52510
Data de inscriere : 10/11/2011
Varsta : 56

Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Regii si Reginele Romaniei    Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 6 EmptyJoi Mai 23, 2013 10:39 am

Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 6 264494_606879169325187_773359649_n
Sus In jos
utzy
utzy
Administrator
Administrator

Mesaje : 52510
Data de inscriere : 10/11/2011
Varsta : 56

Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Regii si Reginele Romaniei    Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 6 EmptyJoi Mai 23, 2013 10:39 am

Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 6 28182_591415654204872_1087168699_n
Sus In jos

Continut sponsorizat



Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Regii si Reginele Romaniei    Regii si Reginele Romaniei  - Pagina 6 Empty

Sus In jos
 

Regii si Reginele Romaniei

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 6 din 10Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
turkeys-fans.forumgratuit.ro  :: Diverse :: Cafenea-Non-Stop-