turkeys-fans.forumgratuit.ro
turkeys-fans.forumgratuit.ro
turkeys-fans.forumgratuit.ro
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
turkeys-fans.forumgratuit.ro

seriale si filme turcesti ,coreene si telenouvele
 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

Distribuiţi | 
 

 Filmele preferate-porti catre usa sufletului

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
IrinaLove
IrinaLove
Moderator
Moderator

Mesaje : 5487
Data de inscriere : 09/10/2011

Filmele preferate-porti catre usa sufletului Empty
MesajSubiect: Filmele preferate-porti catre usa sufletului   Filmele preferate-porti catre usa sufletului EmptyJoi Mai 24, 2012 10:54 am

Buna tuturor!
Am deschis acest topic pentru a va propune cate filme pe care eu la apreciez foarte mult,si care mi-au sensibilizat sufletul-de aici si numele topicului.
●Totodata m-am gandit ca aceasta ar fi si un frumos mod de a ne afla preferintele unele altora si de a descoperi cu aceasta ocazie si alte capodopere nevazute pana acum.

●Pentru ca au am venit cu ideea o sa va aduc astazi unul dintre filmele mele preferate-am mai multe..si sper sa va placa si voua
●Sper din suflet sa va placa ideea si sa postati si voi,desigur,daca doriti

●Daca se poate dati si un link ajutator unde putem viziona filmul respectiv in limba romana.Deasemenea puteti pune un poster sugestiv sau o descriere scurta care sa ilustreze pe scurt subiectul filmului..Ar fi foarte frumos daca ati mentiona si o parere persoana,dar asta depinde de preferintele voastre... sunny




Veer-Zaara (2004)
O iubire de legenda



Filmele preferate-porti catre usa sufletului Veer-Zaara-96286-824

Veer Pratap Singh, pilot in cadrul fortelor aeriene indiene, isi risca adesea viata, pentru a salva vietile altor oameni. El este trimis s-o salveze pe Zaara, o tanara pakistaneza, care, in urma unui accident de masina, a ramas suspendata deasupra unei prapastii. Veer se indragosteste de ea, dar cei doi sunt obligati sa se desparta. Dupa 22 de ani, o tanara avocata, Saamiya Siddiqui, intra in celula unui barbat inchis de tot atatia ani. Se numeste Veer si nu a mai vorbit cu nimeni. De ce este inchis? Unde este Zaara? Sunt intrebari la care Saamiya cauta raspuns.


Nota personala:Pentru mine acest film reprezinta el insusi o legenda a iubirii-dragostea,sacrificiul si rabdarea sunt sentimentele care leaga doua inimi unite de sentimente dar despartite de destin...(Coloana sonora este exceptionala)


Puteti viziona filmul aici: (am ales un site pe care sa se incarce mai rapid,pentru ca este divizat in mai multe parti)

http://filmeonlinehd.biz/veer-zaara-iubire-de-legenda-2004-online/

Vizonare placuta!
Sus In jos
utzy
utzy
Administrator
Administrator

Mesaje : 52510
Data de inscriere : 10/11/2011
Varsta : 56

Filmele preferate-porti catre usa sufletului Empty
MesajSubiect: Re: Filmele preferate-porti catre usa sufletului   Filmele preferate-porti catre usa sufletului EmptyJoi Mai 24, 2012 11:03 am

Minunat topicul Irinuk !
Am si eu citeva filme de suflet !
Am sa vizionez si eu filmul acesta , nu l-am urmarit pina acum , actorii sint minunati amindoi si fac si filme bune !
Te pup , multumesc mult !

034 034 034
Sus In jos
utzy
utzy
Administrator
Administrator

Mesaje : 52510
Data de inscriere : 10/11/2011
Varsta : 56

Filmele preferate-porti catre usa sufletului Empty
MesajSubiect: Re: Filmele preferate-porti catre usa sufletului   Filmele preferate-porti catre usa sufletului EmptyJoi Mai 24, 2012 11:05 am

Va propun si eu un film de suflet Jodhaa Akbar !

Filmele preferate-porti catre usa sufletului Jodhaa_Akbar_1294439443_2008Filmele preferate-porti catre usa sufletului Jodhaa_Akbar_1294439451_2008

Regizor:
Ashutosh Gowariker
Scenaristi:
K.P. Saxena
Ashutosh Gowariker
Hyder Ali
Genul:
Istoric / Biografie / Aventura / Actiune / Muzical / Dragoste
Durata:
213 minute

Distributie:
Hrithik Roshan Hrithik Roshan
Jalaluddin Mohammad Akbar
Aishwarya Rai Aishwarya Rai
Jodhaa Bai
Amitabh Bachchan Amitabh Bachchan
Narrator
Sonu Sood Sonu Sood
Sujamal
Poonam Sinha Poonam Sinha
Mallika Hamida Banu
Suhasini Mulay Suhasini Mulay
Rani Padmavati
Ila Arun Ila Arun
Maham Anga

Jalal devine rege inca de la varsta de 13 ani,o varsta frageda,copil fiind visa ca razboaiele sa se termine,sa fie numai dragoste si pace,era ajutat de unchiul sau sa conduca tara. Dupa cativa ani,se aranjeaza o nunta si se insoara cu o printesa exceptionala care era insa indragostita de un alt barbat, un barbat cu care trebuia ea sa se casatoreasca initial,nunta fiind insa anulata. La inceput nu era dragoste, ea nu voia sa fie a lui,era casatorita cu el doar pentru binele poporului insa in timp totul se schimba.... Se indragostesc unul de celalt insa preoteasa,femeia care ii era ca o mama regelui Jalal va baga intrigi intre ei incercand sa ii desparta. Jalal se deghizeaza in om simplu si asa afla nevoile celor saraci si multe alte nelegiuiri si le va face viata mai usoara,va reusi insa Jalal sa opreasca razboaiele si sa fie pace si fericire?






http://www.filmhd.ro/2011/09/06/jodhaa-akbar-2008/

Un film de exceptie !

Sus In jos
utzy
utzy
Administrator
Administrator

Mesaje : 52510
Data de inscriere : 10/11/2011
Varsta : 56

Filmele preferate-porti catre usa sufletului Empty
MesajSubiect: Re: Filmele preferate-porti catre usa sufletului   Filmele preferate-porti catre usa sufletului EmptyJoi Mai 24, 2012 11:29 am

Mai postez inca un film superb !

Pe aripile vântului


Filmele preferate-porti catre usa sufletului Gone-with-the-wind-221594l


Regia
Victor Fleming
Cu
Clark Gable, Vivien Leigh
Gen film

Dramă
Război
Romantic
Dragoste




“Filmul care a schimbat pentru totdeauna istoria cinematografica a Hollywood-ului”, asa cum a fost supranumit de catre criticii de specialitate, “Pe aripile vintului” este ecranizarea romanului cu acelasi nume semnat de Margaret Mitchell. Cistigator a 9 Premii Oscar printre care si cele pentru cel mai bun film, cea mai buna actrita intr-un rol principal si cel mai bun regizor, filmul a marcat generatii intregi de consumatori de film de lung-metraj de buna calitate.
Actiunea acestui film clasic spune povestea iubirii intre Scarlett O’Hara siI Rhett Butler in timpul unuia dintre cele mai importante momente din istoria Americii, Razboiului Civil. Este povestea unei femei egoiste care nu vrea sa-si recunoasca sentimentele fata de barbatul pe care-l iubeste. Acest orgoliu se intoarce in final impotriva ei si il pierde pe cel pe care l-a iubit intotdeauna.
Pentru rolul lui Scarlett O’Hara au fost intervievate 1 400 de actrite dintre care doar 400 au fost audiate interpretind anumite scene din film. Nici cind au inceput filmarile, regizorul nu se hotarise la actrita care va interpreta rolul personajului principal feminin, iar pe Vivien Leigh a cunoscut-o la citeva saptamini de la inceperea filmarilor si aceasta intilnire a fost hotaritoare. Bette Davis a refuzat rolul principal, deoarece a crezut ca va juca alaturi de Errol Flynn cu care ea refuza sa joace.
La o luna dupa publicarea cartii “Pe aripile vintului”, producatorul filmului David O. Selznick a cumparat drepturile pentru ecranizarea ei chiar de la Mitchell cu o suma fara precedent pentru vremurile acelea, 50 000 de dolari. Pentru desavirsirea capodoperei cinematografice, Leigh a lucrat 125 de zile si a primit pentru acestea 25 000 de dolari, iar Gable a muncit doar 71 de zile pentru care a primit insa 120 000 de dolari.
Chiar daca Clark Gable era considerat unul dintre cei mai atragatori barbati ai acelui an, Vivien Leigh i-a cam distrus aceasta reputatie afirmind in fata unor ziaristi ca nu i-au placut deloc scenele in care ea trebuia sa se sarute cu Clark, “deoarece acesta avea o respiratie foarte urit mirositoare”, a afirmat actrita.
Filmul a beneficiat de contributia mai multor regizori, pe linga Victor Fleming care a fost si premiat cu un Oscar pentru cel mai bun regizor, au mai participat la crearea filmului George Cukor, Sam Wood si chiar Alfred Hitchcock.



http://filmehd.net/gone-with-the-wind-1939-pe-aripile-vantului-online-gratis-subtitrare.html

Un film nemuritor !
Sus In jos
IzaB
IzaB
Administrator
Administrator

Mesaje : 8965
Data de inscriere : 15/04/2012
Varsta : 39

Filmele preferate-porti catre usa sufletului Empty
MesajSubiect: Re: Filmele preferate-porti catre usa sufletului   Filmele preferate-porti catre usa sufletului EmptyJoi Mai 24, 2012 12:19 pm

irina, minunat topicul si titlul ales......felicitari....
034 034 034
e adevarat, exista filme care odata vizionate ne raman mereu in suflet.......sau starnesc o mica emotie....sau mai multe......
si eu am cateva astfel de filme......pe care vreau sa la impartasesc cu voi......
minunate filmele alese de voi.....se numara si printre favoritele mele......

aduc si eu un film drag sufletului meu, care ma emotioneaza de fiecare data.....

Burnt by the Sun (1994) – Soare inselator/ Utomlionnoie solnţe

Filmele preferate-porti catre usa sufletului 211j521

Filmele preferate-porti catre usa sufletului 92765270

Filmele preferate-porti catre usa sufletului E123cz

A luat ex-aequo Marele Premiu al Juriului la Cannes şi premiul Oscar pentru cel mai bun film străin. Pe acordurile obsesive ale unui tango sentimental, la modă în anii '30, se desfăşoară povestea unui ofiţer retras al armatei ruse, erou al revoluţiei (interpretat de Mihalkov), cu o viaţă calmă şi departe de realităţile crude ale stalinismului, ce va fi tulburată de venirea unui fost iubit al soţiei (excelent jocul lui Oleg Meşnikov), dornic să clarifice nu numai trecutul său amoros, dar şi cel politic. În plin stalinism, Mihalkov reuşeşte să creeze atmosfera cehoviană a unei vieţi aparent blânde şi privilegiate, abandonată din timp în timp unor crude examene de conştiinţă, supusă dictaturii destinelor bătute în cuie sau copleşite de resemnare.

În Rusia Sovietică a anului 1936, într-o duminică de vară, familia legendarului Kotov este surprinsă de vizita lui Mitea. Cu ani în urmă, Mitea, un student extrem de înzestrat, fusese răsfăţatul profesorului său (tatăl Marusiei) şi dacă nu ar fi plecat la fel de brusc pe cît a revenit, i-ar fi succedat ca stăpîn al casei prin căsătoria cu Marusia. Întoarcerea lui Mitea este însă doar aparent întîmplătoare: agent NKVD, Mitea trebuie să împiedice fuga sau rezistenţa lui Kotov care urma să fie arestat în chiar după-amiaza acelei zile. Astfel, Mitea duce pînă la capăt şirul trădărilor posibile: după ce îi trădase în timpul Războiului civil pe albii de partea cărora luptase, după ce, aflat în misiune în Occident, a continuat să-i trădeze pe cei din propriul său grup (intelighenţia rusă din exil) acum o trădează tocmai pe femeia pe care se presupunea că o iubeşte, participînd la asasinarea soţului ei. Planul este dus la capăt fără ca cineva dintre cei din casă să bănuiască ceva (o favoare cerută de Kotov, dar care i-a uşurat oricum sarcina lui Mitea). Întors la locuinţa sa din oraş, Mitea se sinucide în baie în timp ce un fulger globular străbate scena pentru ultima dată.

Filmele preferate-porti catre usa sufletului Sytroz

Filmele preferate-porti catre usa sufletului Burnt10

Filmele preferate-porti catre usa sufletului 1z5hq8w

Filmele preferate-porti catre usa sufletului 79187393

alte surse : http://www.nistea.com/eseuri/gheorghe_fedo...ta-mihalkov.htm

vizionare online:
http://filmehd.net/burnt-by-the-sun-1994-soare-inselator-film-online.html
Sus In jos
IzaB
IzaB
Administrator
Administrator

Mesaje : 8965
Data de inscriere : 15/04/2012
Varsta : 39

Filmele preferate-porti catre usa sufletului Empty
MesajSubiect: Re: Filmele preferate-porti catre usa sufletului   Filmele preferate-porti catre usa sufletului EmptyJoi Mai 24, 2012 12:25 pm

un film de Nikita Mihalkov.....un regizor fabulos....si cu fiica sa Nadia Mihalkov.....tare dulce in acest film , iar secventele cu ei merg direct la suflet......insa de departe cea mai emotionanta scena pentru mine este cea in care generalul Kotov isi ia ramas bun de la familie..... Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad in acest film l-am descoperit si pe Oleg Menshikov.....a facut un rol de zile mari....la fel si in "Barbierul din Siberia"
I love you I love you I love you
Sus In jos
IrinaLove
IrinaLove
Moderator
Moderator

Mesaje : 5487
Data de inscriere : 09/10/2011

Filmele preferate-porti catre usa sufletului Empty
MesajSubiect: Re: Filmele preferate-porti catre usa sufletului   Filmele preferate-porti catre usa sufletului EmptyJoi Mai 24, 2012 8:21 pm

Fetelor,propunerile voastre sunt foarte interesante si tentante,..sper ca in week-end sa imi fac timp sa urmaresc macar secvente daca nu tot filmul..sunt foarte bucuroasa si vreau sa va multumesc ca ati dat curs invitatiei mele daca pot spune asa... sunny

In aceasta seara,m-am gandit la un film foarte emotionant,despre care saigur ati auzit,sau ati citit cartea din care a fost inspirat filmul..este vorba despre Anna Karenina

ANNA KARENINA

Filmele preferate-porti catre usa sufletului Anna-Karenina-11920-984

Bazat pe romanul lui Lev Tolstoi,Anna Karenina reprezinta istoria a doua iubiri care se desfasoara paralel ,si anume Kitty cu Levin,si in cele din urma tanara sotie a batranului Karenin cu frumosul ofiter,contele Vronsky.Aceasta femeie,Anna,cu mare indrazneala se supune inimii sale.In timpul vizitei sale la fratele ei,Stiva,ea face cunostinta cu contele Vronsky.Intre cei doi izbucneste o flacara,o atractie reciproca.Vronsky renunta la amanta sa,in incercarea de a o cuceri pe Anna.Ea credea la inceput ca isi poate domina sentimentele,dar vazand ca nu reuseste se implica intr-o relatie cu Vronsky.Sotul acesteia,surprins de comportarea indiscreta a Annei,o pune sa aleaga intre a se intoarce acasa la familia ei sau sa ramana alaturi de amantul ei si sa renunte la copil...Oare ce alegere va face Anna?


Nota personala:
Finalul este oarecum neasteptat si pe mine m-a cutremurat prima data cand am vazut filmul...si mi se mai intampla si acum..este foarte bine gandita si realizata scena finala in asa fel incat te cuprind sentimente de regret si de parere de rau la gandul ca se putea termina frumos.....



Nu am gasit un link cu versiunea dorita de mine,anume aceea din 1997,cu subtitrare completa..voi mai cauta ,iar daca gasesc voi edita mesajul si voi posta link-ul



Ultima editare efectuata de catre IrinaLove in Sam Mai 26, 2012 5:31 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
IrinaLove
IrinaLove
Moderator
Moderator

Mesaje : 5487
Data de inscriere : 09/10/2011

Filmele preferate-porti catre usa sufletului Empty
MesajSubiect: Re: Filmele preferate-porti catre usa sufletului   Filmele preferate-porti catre usa sufletului EmptyJoi Mai 24, 2012 8:44 pm

Filmul poate fi descarcat de aici:
http://my-subtitles.com/subtitle/27714/Subtitle_Anna_Karenina_1997.html

Puteti gasi varianta mai noua,din 2012,eu nu am urmarit-o inca..raman la ecranizarea din 1997
Sus In jos
utzy
utzy
Administrator
Administrator

Mesaje : 52510
Data de inscriere : 10/11/2011
Varsta : 56

Filmele preferate-porti catre usa sufletului Empty
MesajSubiect: Re: Filmele preferate-porti catre usa sufletului   Filmele preferate-porti catre usa sufletului EmptyJoi Mai 24, 2012 9:50 pm

IrinaLove a scris:
Fetelor,propunerile voastre sunt foarte interesante si tentante,..sper ca in week-end sa imi fac timp sa urmaresc macar secvente daca nu tot filmul..sunt foarte bucuroasa si vreau sa va multumesc ca ati dat curs invitatiei mele daca pot spune asa... sunny

In aceasta seara,m-am gandit la un film foarte emotionant,despre care saigur ati auzit,sau ati citit cartea din care a fost inspirat filmul..este vorba despre Anna Karenina



Superb filmul Irinuk ! 034 Si eu prefer varianta aceasta , imi place enorm de mult , Sophie e superba iar Sean la fel ! 034
Sus In jos
IrinaLove
IrinaLove
Moderator
Moderator

Mesaje : 5487
Data de inscriere : 09/10/2011

Filmele preferate-porti catre usa sufletului Empty
MesajSubiect: Re: Filmele preferate-porti catre usa sufletului   Filmele preferate-porti catre usa sufletului EmptySam Mai 26, 2012 5:37 pm

Astazi va voi propune un film exceptional pentru mine,pe care l-am rebazut chiar de curand..vi-l recomand din toata inima!

Om Shanti Om (2007)
Doi oameni, acelasi destin(sau Dragoste in oglinda)


Filmele preferate-porti catre usa sufletului Om-Shanti-Om-349368-627

Filmele preferate-porti catre usa sufletului Om-Shanti-Om-349368-275

Om e un tânăr artist de la Bollywood care e îndrăgostit de o actriţă cu care speră să se căsătorească. Om apare la momentul potrivit şi o salvează pe fată din foc, iar răsplata e o întâlnire romantică. La scurt timp după, Om află că ea e deja măritată şi însărcinată cu un producător de film, Mukesh. Soţul îşi ucide soţia într-un incendiu, iar Om se chinuie în zadar să o salveze a doua oară şi moare în acelaşi incendiu. Peste 30 de ani, Om se reîncarnează în fiul unui actor de Bollywood şi amintirile îi revin când îşi întâlneşte mama din prima viaţă. Pentru a se răzbuna, Om îl caută pe Mukesh şi îi propune să facă împreună un film, pentru care angajează o actriţă care seamănă cu iubita lui ucisă în prima viaţă. Om speră să-l facă pe Mukesh să mărturisească uciderea soţiei sale.

Nota personala:
In final,planul celor doi este aflat de Mukesh,dar razbunarea este totusi indeplinita peste 30 de ani de la tragedie,amintirile sunt inca vii ,iar prin ele,dragostea invinge...merita sa vedeti filmul!

Puteti urmari filmul aici: http://filmeonlinehd.biz/om-shanti-om-doi-oameni-acelasi-destin-2007-online/


Sus In jos
utzy
utzy
Administrator
Administrator

Mesaje : 52510
Data de inscriere : 10/11/2011
Varsta : 56

Filmele preferate-porti catre usa sufletului Empty
MesajSubiect: Re: Filmele preferate-porti catre usa sufletului   Filmele preferate-porti catre usa sufletului EmptySam Mai 26, 2012 10:52 pm

frumos film Irinuk

034 034 034

Sus In jos
IzaB
IzaB
Administrator
Administrator

Mesaje : 8965
Data de inscriere : 15/04/2012
Varsta : 39

Filmele preferate-porti catre usa sufletului Empty
MesajSubiect: Re: Filmele preferate-porti catre usa sufletului   Filmele preferate-porti catre usa sufletului EmptyLun Mai 28, 2012 12:40 pm

Irina, multumim pentru filme.....
aduc si eu primul film indian vizionat care mi-a dezvaluit minunata lume a Bollywood-ului
Asoka the great (2001)

Filmele preferate-porti catre usa sufletului 66795feb_9358_492b_bb3f_c0cfbd3fdedd

Regizor:

Santosh Sivan
Genul:
Istoric / Drama / Actiune / Dragoste / Razboi
Durata:
169 minute

Filmele preferate-porti catre usa sufletului Movie6710

Asoka este unul din cei 4 printi care au sanse la tron,fratii lui incearca de multe ori sa il ucida deoarece este ales ca rege. Intr-o zi mama sa il roaga sa plece in calatorie singur si imbracat ca un om oarecare. In aceasta calatorie o intalneste pe Printesa Kaurwaki pe care o salveaza de niste soldati care o urmaresc pe ea si pe fratiorul sau mai mic deoarece voiau sa il omoare pe baiat pt ca era printul statului lor. Asoka si Kaurwaki se indragostest unul de altul,insa Kaurwaki nu stie adevarata identitate a lui Asoka. Asoka este chemat sa mearga sa o vada pe mama si de aici cei doi se pierd unul de celalalt,apoi se insceneaza moartea lui Kaurwaki si Asoka devine un rege rau si nemilos care provoaca razboaie dupa razboaie. Intr-o zi,in acest razboi Kaurwaki este ranita si asa se regasesc cei doi,Kaurwaki este socata sa afle cine este acel rege nemilos iar Asoka regreta totul.

Filmele preferate-porti catre usa sufletului Asoka_Front_Cover_12882

vizionare online:
partea 1: http://www.peteava.ro/id-576477
partea 2: http://www.peteava.ro/id-576485-asoka-2001-part-2
partea 3: http://www.peteava.ro/id-576516-asoka-2001-part-3
partea 4: http://www.peteava.ro/id-576523-asoka-2001-part-4
sau in mai multe parti
http://www.trilulilu.ro/video-film/asoka-film-indian-prima-parte
Sus In jos
IzaB
IzaB
Administrator
Administrator

Mesaje : 8965
Data de inscriere : 15/04/2012
Varsta : 39

Filmele preferate-porti catre usa sufletului Empty
MesajSubiect: Re: Filmele preferate-porti catre usa sufletului   Filmele preferate-porti catre usa sufletului EmptyLun Mai 28, 2012 12:50 pm

mai pun un film din cu totul alt registru....insa la fel de emotionant si intens.....
Das Leben der Anderen / The Lives of Others/ Vietile altora (2006)

Filmele preferate-porti catre usa sufletului Das_Leben_der_Anderen_8

Un ofiţer de securitate est-german primeşte misiunea de a spiona un dramaturg bănuit de planuri subversive la adresa regimului comunist. În scurt timp, sensibilul şi meticulosul securist va fi pur şi simplu fascinat de lumea ce i se descoperă prin intermediul microfoanelor care împânzesc casa scriitorului. Dar, odată pornit, teribilul sistem deopresiune nu mai poate fi oprit. A început un joc periculos, în care nu există intimitate, în care nu mai există nimic sacru, în care totul este posibil.”Nu poţi schimba întreaga lume”, spune von Donnersmarck “dar te poţi schimba pe tine însuţi şi, în acest fel, poţi ajunge să schimbi lumea.”

Filmele preferate-porti catre usa sufletului Das_Leben_der_Anderen_14

premii: Un premiu Oscar, o nominalizare Globul de Aur, 3 premii şi 3 nominalizări Academia Europeana de Film

Filmele preferate-porti catre usa sufletului Das_Leben_der_Anderen_5

Filmele preferate-porti catre usa sufletului Das_Leben_der_Anderen_4

vizionare online:
http://filmehd.net/das-leben-der-anderen-2006-the-lives-of-others-online.html
Sus In jos
Nastya
Nastya
SMARALD
SMARALD

Mesaje : 641
Data de inscriere : 09/05/2012

Filmele preferate-porti catre usa sufletului Empty
MesajSubiect: Re: Filmele preferate-porti catre usa sufletului   Filmele preferate-porti catre usa sufletului EmptyLun Mai 28, 2012 2:01 pm

Sus In jos
rush
rush
Colaborator special
Colaborator special

Mesaje : 313
Data de inscriere : 20/03/2012
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti

Filmele preferate-porti catre usa sufletului Empty
MesajSubiect: Re: Filmele preferate-porti catre usa sufletului   Filmele preferate-porti catre usa sufletului EmptyMar Ian 08, 2013 11:10 am

O idee excelenta topicul acesta si filmele sunt cu adevarat de suflet, drept pentru care va las si eu filmul meu (unul din ele) de baza.
One night with the king (O noapte cu regele) este o pelicula de drama ce a fost lansata în 2006 în Statele Unite.

Aceasta drama urmăreşte intriga romanului Esther de Nathaniel Weinreb, acesta include citate şi evenimente directe din carte, deşi oficial filmul este bazat pe romanul Hadassah: O noapte cu regele de Tommy Tenney şi Mark Andrew Olsen.

O noapte cu regele este o dramatizare a Vechiul Testament, povestea lui Esther, care a riscat viaţa ei pentru a se apropia de rege cu cererea ca acesta sa salveze poporul evreu.
Filmul, în general, aderă la un complot principal al naraţiunii biblice. Cu toate acestea, filmul adaugă elemente stilistice ce nu sunt prezente în povestea biblică. Naraţiunea evreiasca a relaţiei dintre Esther (Tiffany Dupont) şi Ahasveros (considerat ca Xerxes I al Persiei) nu a fost o poveste de dragoste, dar o căsătorie forţată în care Estera nu a avut de ales. Povestea prezintă multe faţete, care ar fi putut sa se fi întâmplat mai degrabă decât strict lipit de texte biblice.
Premieră a avut loc la Teatrul de noapte Mann Bruins din LA California.


Distributia One night with the king:

* Tiffany Dupont ca Hadassah / Esther
* Luke Goss ca rege Xerxes
* John Rhys-Davies ca Mardoheu
* Omar Sharif ca Memucan Prince
* Tommy Lister, Jr. ca Hegai, Royal Eunuc
* John Noble ca Admatha Prince
* James Callis ca Haman, a Agagite
* Peter O’Toole ca Samuel, profetul

http://filmehd.net/one-night-with-the-king-filme-online-gratis.html - partea I - II (in romana)
Filmele preferate-porti catre usa sufletului Dz83



Filmele preferate-porti catre usa sufletului Uqj


Am facut rectificari dupa aproape un an


Ultima editare efectuata de catre rush in Dum Ian 05, 2014 6:07 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
utzy
utzy
Administrator
Administrator

Mesaje : 52510
Data de inscriere : 10/11/2011
Varsta : 56

Filmele preferate-porti catre usa sufletului Empty
MesajSubiect: Re: Filmele preferate-porti catre usa sufletului   Filmele preferate-porti catre usa sufletului EmptyDum Feb 03, 2013 3:52 pm

Sus In jos
rush
rush
Colaborator special
Colaborator special

Mesaje : 313
Data de inscriere : 20/03/2012
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti

Filmele preferate-porti catre usa sufletului Empty
MesajSubiect: Re: Filmele preferate-porti catre usa sufletului   Filmele preferate-porti catre usa sufletului EmptyDum Ian 05, 2014 5:58 pm

Filmele preferate-porti catre usa sufletului Toxj

Sus In jos
utzy
utzy
Administrator
Administrator

Mesaje : 52510
Data de inscriere : 10/11/2011
Varsta : 56

Filmele preferate-porti catre usa sufletului Empty
MesajSubiect: Re: Filmele preferate-porti catre usa sufletului   Filmele preferate-porti catre usa sufletului EmptyVin Feb 07, 2014 7:49 pm

Filmele preferate-porti catre usa sufletului 61331_10151843142721981_1615894430_n


55 de filme de văzut măcar o dată în viaţă => http://bit.ly/15Dmzx8


Sus In jos

Continut sponsorizat



Filmele preferate-porti catre usa sufletului Empty
MesajSubiect: Re: Filmele preferate-porti catre usa sufletului   Filmele preferate-porti catre usa sufletului Empty

Sus In jos
 

Filmele preferate-porti catre usa sufletului

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

 Subiecte similare

-
» Parfumul aroma sufletului
» Muzica si dansul , bucuria sufletului
» Cu drag pentru mingiierea sufletului !
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
turkeys-fans.forumgratuit.ro  :: Diverse :: Cafenea-Non-Stop-